Novi Sad je 1. februara 1748. godine od carice Marije Terezije dobio status Slobodnog kraljevskog grada, koji su od države otkupili bogati građani za 80.000 rajnskih forinti.
za sve koji kukaju za nekim vremenom u kojem nisu ni ziveli ni imali uticaja,o kom su samo slusali ovakve ili onakve price, a neznam kako se poistovetili sa ljudima iz tog doba pa zele da su oni ti, ili bar njihove korene da vuku, ti veliki ljudi kad bi mogli da cuju ko ih zastupa okrenuli bi se u grobu, samo ovde postoji toliko licemerja i ne tolerantnih ljudi, samo ovde je uvek neko drugi kriv i sve bi bilo bolje da nije nekih...
ima mnogo knjiga o svemu al' zašto trošiti oči i zamarati mozak, kad će nam sve političari objasniti?...ali dragi moji Radovani čitali samo bukvar, pa kad stigoše do E...eeeee do *urca...šta je tu slova!...pa smo se onda cerekali svi do besvesti u A212...a kad smo se razbudili i videli gde smo i šta smo, pa kad vidimo ko smo, još smo i dobro...a vetar duva,duva,duva...razduva glavu a usta su nam tako suva...OOOO...JEEEEEEEE!
ps. nikako nisu svi južni Sloveni došli sa Kosova,mali je deo tamo ostajao ili svratio posle putovanja ka jugu...u VII-IX veku i ranije, južnoslovenski korpus se širio levo i desno dolinama velikih evropskih reka kojima su se spuštali sa severa prema jugu, pa su mnogi ostajali i na tim prostorima...moji su,recimo, ostali oko Temišvara (u kasnije Velikom Banatu),sve o mojim precima lepo piše u crkvenim knjigama,jer neko ispravno reče AU je bila UREĐENA DRŽAVA pa ko je učen,nek istražuje...relativno mali deo Srba je došao s Kosova,jer je većina odlazila Moravama i Vardarom ka jugu Balkana...ali je narodu ispran mozak...inače kako nas DANAS istorija uči, ko kanda su NAJPAMETNIJI SRBI LUŽIČKI SRBI, ali to je duga i ozbiljna prča...
Ko su bili osnivači Novog Sada?
četvrtak, 25 jul 2013 03:04
El. pošta Štampa PDF
evolucijapiše: Miloš Podbarčanin
Istorijska Istina
Mnogo je onih, koji danas manipulišu Istorijom - a posebno Vojvodine; u ovom slučaju - izdvojićemo Novi Sad, kao primer - i temu našeg današnjeg pisanja.
Kažu danas neki: ''Novi Sad je odvajkada SrBski; Srbi su tu najstariji narod - osnivači - utemeljivači, itd''.
Sticajem okolnosti, a pameću mog pokojnog dede (inače vojvođanskog Srbina; 4-5 kolena unazad) - predamnom se nalazi Istorija Novog Sada iz 1894 godine; štampana na ćirilici.
Pisac - Melhior Erdujhelji;
Izdalo - opštinstvo SLOBODNE kraljevske varoši Novoga Sada.
Već na početku, Erdujhelji piše (a na osnovu istorijskih podataka i nalaza) - da su prvi stanovnici Novog Sada, ''po svoj prilici'' - bili Jazigi; karpatsko pleme (neslovensko), ''koji zauzeše dole među Dunavom i Tisom pustare, po' stoleća pre rođenja Hrista''.
S njima su nadirući Rimljani, prvo živeli u miru - a onda i ratovali međusobno.
U međuvremenu su došli i Slaveni - koji su potpali pod uticaj Jaziga; pomešali se s njima.
U tom ratovanju Rimljana i Jaziga - nastaju dva bitna šanca kod Novog Sada (mali i veliki); koji dobijaju naziv - Rimski šančevi. Iako ne postoji dokaz - da su oni to zaista i bili. Ili su ih pak pravili i držali Jazigi.
Bilo kako bilo - Dunav je bio granica.
Pretpostavlja se da su Rimljani, na mestu današnje Petrovaradinske tvrđave - imali vojno utvrđenje - Acuminicum; ali nije potvrđeno. Zna se samo da je bilo ''negde između Petrovaradina i Kamenice''.
Nakon toga - dolazi do prodora Huna.
Jazigi su nestali - utopili se međ' druge narode.
Na severu Bačke se beleže i Goti - kojima se pridružio deo Jaziga.
Opadanjem hunske države - pojavljuju se Gepidi; ''koji naseljavaše predele oko Dunava i Tise''.
Njih opet zameniše Avari - sa kojima su se Gepidi i Slaveni pomešali.
U IX veku - na ove prostore prodiru Mađari - potiskujući Slavene.
Prvi zvanični vlasnik prostora novosadskog atara je bio neki Tere (Turwey); spahija.
Ovo se zna na osnovu povelje Bele IV iz 1237 - gde isti (Tere) prepisuje tu zemlju svom sinu - Petru.
Peter Terefi - ime je drugog gospodara novosadskog atara. Zemljišta na kojem je nastao Novi Sad.
Istom je kralj Bela IV oduzeo zemlju i posed, zbog ''veleizdaje''; i on dovodi cisterinske monahe iz Francuske, Šampanje - koji su izgradili manastir - utvrđenje, na mestu današnje Petrovaradinske tvrđave (ostaci su danas zatrpani, a iznad njih je kafić pokojnog Bate Kan-Kana).
Naziv - Petrovaradin je od imena gorepomenutog Petra Terefija.
XVI vek; dokumenta iz 1522 godine jasno prikazuju da su u novosadskom okruženju i mestima - Mađari bili većina.
Evo nekih od imena poreskih platiša iz 1522 godine - Varoši Varadu:
Inach Laszlo, Vochetha Janos, Kovacs Peter, Rakocy Janos, Mihalyffy Ferencz, Varga Kelemen, Geller Mihaly, Alch Sebastyen itd itd.
To su znači mesta - u okruženju Novog Sada.
Zajola, Mortaljoš itd.
E, onda je došlo tursko pustošenje - 1526 godine, gde Bačka potpada pod Segedinski sandžak.
1687 dolazi do oslobođenja Osijeka, a time i Petrovaradina; te se udaraju temelji Petrovaradinskom Šancu (Novom Sadu).
Pošto uglavnom znamo o nastanku grada (uključujući i dolazak Srba sa Čarnojevićem na čelu), osvrnućemo se na spisak VAROŠKIH GRAĐANA Petrovaradinskog Šanca iz 1717 godine:
Petrovaradinski Šanac među Dunavom i Tisom:
Đorđe Taubenbay - brodar
Jovan Kuruc - kazandžija
Franc Haler - gostioničar
Josif Svide - čizmar
Jovan Đorđe Helfer - bravar
Hristofor Badinski - trgovac
Jovan Goldšolt - kiridžija
Volf Franc Blauman - kovač
Grujo Bostandžija - nadničar
N. Ugrinić - sapundžija
Matija Honsdorfer - mlinar
Karl Leopold Šorn - pekar
Anton Klik - baštovan
Marko čivutin
Đorđe Litman
Ignjat Ninković
Jakov Mertens
Živan Čojlija
Jakov čivutin
Jovan Caner - brodar
udova Ilije Staničina - gostioničarka
Andrija Merko - kuvar
udova Dobrovićka
udova Šuperovica - gostioničarka
Valentin Urlih
Đorđe Slovak - biroš
Đorđe Slezak - biroš
Đorđe Horvat - biroš
Maurer - zidar
Mihajlo Vidilć (?) - biroš
Pavle Stonarec
Živko Gajkanc
Kiril
Matija Butković - kočijaš
Ignjat Butković - kočijaš
Miška Futoker - trgovac
Petar Čizmadija - trgovčić
Jovan Sapundžija - sapundžija
Valentin Puhner - kovač i vlasnik mlina
Čota
Stevan Radojić - trgovac
Luka Bajac - trgovac
Martin Rimer - tabak
Stevan Čizmadija - čizmar
Kiril Čizmadija - čizmar
Nikola Čizmadija - čizmar
Stevan Pripovidal - trgovac
Nedeljko Terzić - trgovac
Đorđe Đurec - čizmar
Vujo Čizmadija - čizmar
Mojsej čivutin - trgovac
Mita Karlovčanin - trgovac
N. Major - trgovac
Kolvov - kočijaš
Mihalj - marveni trgovac
Sremac - marveni trgovac
Stojić pisar (scriba) - trgovac
Vošar
Živko - trgovac
Mihajlo Ćurčija - kožarski trgovac
Petar Abadžija - krojač
To Vam je bilo VASKOLIKO građansko stanovništvo Novog Sada po županijskom popisu iz 1717 godine (* uz spisak imena idu i priloženi brojevi članova njihovih domaćinstava, kojih u proseku ima 2).
Ovde ću stati sa daljim pisanjem, i prepisivanjem iz knjige Erdujheljija.
Ovo je istorijski odgovor SVIMA - koji danas izvrću i manipulišu - tvrdeći da je Novi Sad - ''ODVAJKADA'' bio ''srBski''.
Grad su, kako vidite - naseljavali mnogi; među njima - i Srbi.
Ovaj spisak vam je pravi dokumenat - o tome - KO su bili prvi stanovnici, OSNIVAČI Petrovaradinskog Šanca; potonjeg Novog Sada.
Tokom većeg dela 18. i 19. veka Novi Sad je bio središte kulturnog, političkog i društvenog života celokupnog srpskog naroda, koji tada nije imao sopstvenu državu, a prema podacima iz prve polovine 19. veka, ovo je bio i najveći grad nastanjen Srbima (Oko 1820. godine Novi Sad je imao oko 20.000 stanovnika, od kojih su oko dve trećine bili Srbi, a današnji najveći srpski grad, Beograd, nije dostigao približan broj stanovnika pre 1853. godine). Zbog svog kulturnog i političkog uticaja, Novi Sad je postao poznat kao Srpska Atina.
Mi, Marija Terezija, Božjom milošću carica rimska a kraljica Ugarske, Češke, Dalmacije, Hrvatske, Slavonije, Rame, Srbije, Galicije, Lodomerije itd. itd. dajemo glasom ovoga pismena na znanje svakome, koga se tiče [...] da taj toliko puta spominjani naš Petrovaradinski kameralni grad, koji leži na drugoj strani Dunava u bačkoj županiji na zemljištu Sajlovo, silom naše kraljevske moći i ugleda iz ranije navedenih razloga [...] učinimo svojim slobodnim kraljevskim gradom i da ga uvrstimo, primimo i upišemo u broj, krug i red ostalih naših slobodnih kraljevskih gradova naše kraljevine Ugarske tako i naših naslednih zemalja, ukidajući mu dosadašnje ime Petrovaradinski Šanac, nađosmo za dobro da se ubuduće zove i da mu naslov bude Neoplanta, mađarski Uj-Videgh, nemački pak Ney-Satz, srpski Novi Sad i bugarski Mlada Loza.“
Kako smo to mi Srbi bili potlaceni, kad je Matica Srpska osnovana u Pesti, kad je u NS osnovano Srpsko narodno pozoriste, prva srpska citaonica, biblioteka, postojale srpske stamaprije, otvorena srpska gimnazija. Svi poznati Srbi tog doba skolovali su se u Pesti, Becu i Pozunu. Ajde, ne budimo nerealni. Marija Terezija je uvela obavezno osnovno skolovanje, a Srbija je u dvadeseti vek usla sa 80% nepismenih. Ne kazem ja, kao i svaka drzava i ta je imala svoje mane, ali pogledajte prvo na sta su ostale drzave licile u to doba pa onda pricajte.
bombardovali NS sa tvrdjave. Greska bana Jelacica je bila sto nije evakuisao grad jer se nije nadao tako zestokom otporu Madjara. O svemu mozemo pricati, o greskama Srba, Madjara i sl., ali cinjenice su cinjenice. Inace, Srbi uopste nisu imali jedinstven stav vezano za revoluciju.
Vidim da se krenulo s lekcijama iz istorije.... Srbi su na stranu Austrijanaca stali protiv Madjara jer su bili izmanipulisani (gle cuda)i cuveno Vojvodstvo je tako napravljeno da su Srbi u njemu bili manjina. Bez obzira na to, polozaj Srba u Austrougarskoj, ili u Habsburskoj monarhiji uopste nije bilo los. Srbi su mogli da se skoluju, bili su lekari, advokati, trgovci, zemljoposednici.... Srbi u revoluciji nisu zeleli sjedinjenje sa Srbijom nego bolji polozaj u okviru monarhije. To nije uopste cudno s obzirom na sta je Srbije tad licila, budite realni.
Eto sta je komunizam ucinio od ovih ljigasa? Oni se raduju i mole se da im se vrati austrougarska okupatorska vlast?Koliko su samo komunistickom indoktrinaciom upropasceni? Sami prizivaju porobljivaca. Naravno da je polozaj Vojvodine u austrougarskoj bio drugaciji jer je bilo mnogo svaba, i madjara, dok ih nisu oterali posle drugog svetskog rata, jer su ovi dobrovoljno stupali u SS jedinice protiv Srba. Poenta svega, cim je doslo do sranja, Srbi su zavrsili pod ledom Dunava i to ne u nekom selu u Backoj nego u sred Novog Sada. Tako da samo lud covek moze da o tako necemu uopste razgovara.
Pogledajte ovu sliku, i starije fotografije sa teritorije današnje Vojvodine. Šta piše na njima? Na svim slikama piše sve na Nemačkom, na Mađarskom i na Srpskom. Svi ljudi na ovim krajevima su pričali i razumeli ove jezike. A šta nam je ostalo od ovog? Srbija je ličila više na Tursku, nego na neku Evropsku zemlju. Razmislite malo ljudi. Nemačka i Mađarska su mnogo razvijenije zemlje od nas, iako su oni izgubli ona dva velika rata, iz kojih smo mi izašli kao "pobednici". Dobili smo celu Vojvodinu u 1920 godini, pored Pariza, u Trianonu.
Imamo ravnicu, imamo bregove, reke, Dunav. Imali smo izlaz na more, i to smo izgubili.
Ko ima prilike, otići će odavde. Mladi učite, čeka Vas zapad!
Kada pročitam neke komentare, prosto poželim da ne živim u istoj zemlji s njihovim vlasnicima. Nisam "autonomaš", ali me neki prosto teraju da budem. Taj autošovinizam je rak rana Srba, SRBA, ne drugih naroda.
"Kakva god bila AU ona je Vojvodini dozvolila da sama odlucuje sta ce."
O cemu ti pricas? Sto volim ove sto Vojvodinu smatraju vekovnom borbom svih njenih naroda i narodnosti za tamo neku autonomiju i njenom polozaju u AU monarhiji. Kao prvo, u vreme kada je nastala Vojvodina AU monarhija nije postojala. Postojala je samo Austrija a u okviru te Austrije postojala je Madjarska koja je bila podredjena Austriji. Madjari 1848. godine dizu revoluciju kako bi u okviru Austriju izdejstvovali bolji polozaj. Dok su za sebe trazili bolji polozaj tako nesto su negirali drugima pa onda Srbi iste godine pocinju svoju revoluciju protiv Madjara trazeci verske, kulturne, obrazovne slobode. Madjari su izmedju ostalog zahtevali od Srba da crkvene maticne knjige rodjenih, krstenih i umrlih moraju voditi iskljucivo na madjarskom jeziku pa su se Srbi pobunili, maticne knjige pocepali i zapalili a onda se uputili u Sremske Karlovce na sabor da vide sta ce dalje raditi. Posto su se Austrijanci i Madjari gadno zakacili i zakrvili onda su Austrijanci u Srbima videli potencijalnog saveznika, izasli im u susret i dali im sve sto su Srbi trazili (sem ujedinjenje sa Srbijom). Godine 1860. Austrijanci i Madjari se mire pa samim tim Austrijanci smatraju da vise ne postoji potreba za nekim Srbskim Vojvodstvom pa Vojvodinu te godine ukidaju. Austrougarska nastaje tek 1867. tj. 7 godina posle ukidanja Vojvodine pa samim tim tvoja konstatacija da je AU Vojvodini dozvoljavala neke stvari ne pije vodu jer Vojvodina u to vreme vise nije postojala. Autonomija Vojvodine se obnavlja tek posle Drugog svetskog rata, ali u drugacijem obliku od one prve Vojvodine iz 19. veka. U vreme Kraljevine Jugoslavije Vojvodina nije obnavljana jer se smatralo da se ujedinjenjem sa Srbijom ispunio jedan od zahteva revolucionara i osnivaca Vojvodine iz 1848. a to je teznja da se srpski narod sa ove strane Save i Dunava ujedini sa tadasnjom Knezevinom Srbijom. To je jedina stvar koju austrijski car Srbima 1848. godine nije hteo da dozvoli dok je sve ostalo moglo da prodje. Cak je jedno vreme i sam austrijski car posle smrti Vojvode Supljikca imao titulu Vojvoda Vojvodstva Srbskog i Tamiskog Banata. zna se kako je nastala Vojvodina, kako i zbog cega je ukinuta, ko ju je osnovao pa zato ne muti vodu nekim izmisljenim pricama.
Anonimus kaže: "Nekoliko decenija kasnije Mađarske trupe okreću topove sa Petrovaradinske tvrđave i razaraju Novi Sad do temelja."
U pravu si da je Novi Sad topovima sa Petovaradinske tvrđave do temelja razore 1848, ali to nisu bili mađarski već austrijski topovi (za neuke Petrovaradin je u Sremu a Srem je u dvojnoj monarhiji pripadao Austriji). Obnovu Novog Sada je narednih godina platila Mađarska, izgradila srpske institucije u Novom Sadu (Matica Srpska), omogućila formiranje Slobodne Vojvodine (kao zasebne upravno teritorijalne celine)i uopšte ubrzani razvoj Vojvodine i Novog Sada.
O tome koliko i kakve slobode je grad tada dobio, možemo polemisati, ali činjenica je, da je ovaj dan važan za Novi Sad i to ne treba nikad zaboraviti!
Kakva god bila AU ona je Vojvodini dozvolila da sama odlucuje sta ce."Neprijatelj" nam je toliko dao al dal bi nam toliko dao "brat Beogradski" ili bi bilo rata? Nemoz otici od Srbije bez krvi, kao muz koji govori zeni "il moja il mrtva". Kako ono bese? -gde god je makar jedan srbijanski grob to ce Beograd do kraja vecnosti da cedi? Srbiji ne treba svemirski program,dovoljno je da napravi specijalne topove iz kojih cemo ispaljivati mrtvacke sanduke i gadjati obliznje planete pa ce sve to biti "vekovna teritorija" SrBskog naroda.
da se nadovezem na moj prethodni tekst, i u ono doba 1848, politika je bila ista kao i danas, onda je nekih 180 politicara odlucilo da se vojvodina prisajedini srbiji, a narod niko nista nije ni pitao, mada smo i u ono doba bili "SRPSKA VOJVODINA" i bez tih politicara. Moja neka upsoscena teorija, za koju ce mnogi reci da je jeres, da ja nisam srbin ITD, je da je gdin Miletic hteo da prosiri trziste za svoj list branik pa je zbog toga zagovarao prisajedinjenje. eto ja toliko, mislim da ce vecina "vojvodjana" shvatiti moj nacin razmisljanja, a za ostale, ma ne jedim se.
Posto vidim da mnogi zele da prevrnu istoriju,moram reci nesto:
1.Srbi su u Vojvodinu dosli sa Kosova,Crne Gore i Raske.
2.Vojvodina nije dobila autonomiju u Austrougarskoj,vec Srbi!
3.Procitajte Pupinovu knjigu "Od pasnjaka do ucenjaka" pa cete shvatiti koliko su vam preci bili potlaceni u Austrougarskoj.
4.Vojvodina ne zivi dobro zbog lopova,a ne zbog centralne Srbije!
5.Ne dozvolite da vam neko unisti nacionalnu svest,opet ima onih koji bi vas gurali da ratujete na granicama svoga carstva.
za obavestenje svima, racka varos, u prevodu znaci srpska varos, i dan danas kas madjarskom dijalektu, kaze, rac to znaci srbin u bukvalnom prevodu. Novi Sad je opstajao pod rimljanima, austrougarima, madjarima pa opstacemo i pod srbijom, ako MI( to tako zelimo, a srbija ce se u neko doba svesti na beogrsdki pasaluk, posto kako je nama tako je i sumadiji i svim ostalima. SRETAN TI PRAZNIK MOJ GRADE NOVI SADE.
ps TO VAZI SAMO ZA GRAD, a za ljude, kako koje
Sukob Austrijanaca i Madjara u kom su Srbi stali na stranu AU dogodio se sto godina nakon elibertacije, gde ste vi sad otisli, bombardovanje grada i sl. Inace, status slobodnog kraljevskog grada isao je u prilog svim gradjanima NS i grad je zaista jako napredovao u svakom pogledu nakon elibertacije.
izasla je knjiga "Prvi gradjani Novog Sada" o cemu se i ovde pisalo. Mnoge korisne i interesantne cinjenice mogu ce pronaci u toj knjizi, izmedju ostalog se moze procitati i o tome kako je tekla elibertacija Novog Sada.
Mnoge mozes da nadjes imenom i prezimenom da su i koliko su platili. Najvise novca je dao Ignac Hajl, Nemac, pivar iz NS, 1800 tadasnjih forinti, zbog toga je i bio prvi Veliki sudija u magistratu (tad funkcija gradonacelnika jos nije bila ustanovljena). Od Srba najvise novca je dao Pantelija Milinkovic, 450 forinti. Mozes da nadjes i gde su se sve zaduzili i koliko i kako su vracali....svasta moze covek saznati ukoliko ga zanima istorija rodnog grada. Ima mnogo knjiga koje ti u tome mogu pomoci.
su otkupili status grada, a protiv volje i interesa Mađara. Budimpešta se protivila ovome ali to je bili vreme borbe dve krune i Srbi su stajali na strani Austrijanaca.
Novi Sad je tada bio ubedljivo većinski srpski grad o čemu svedoče svi popisi stanovništva.
Nekoliko decenija kasnije Mađarske trupe okreću topove sa Petrovaradinske tvrđave i razaraju Novi Sad do temelja, a u narednim danima vrše i genocid nad stanovništvom koje posle toga pada na svega 30% broja od pre genocida.
Mislis da si duhovit?
Siroti, jadni, neobrazovani i zatucani covece. Zbog takvih kao ti ce biti tesko da se oslobodimo okupatora, ali nas ipak nece spreciti.
Ko je platio?? Aj sad da cujem! Sad SVI odjednom znaju po imenu i prezimenu ko je tacno platio... Aj bas napisite odakle vam te informacije i KO je to platio????
Srbi su platili..
Nije to sad vise ni bitno ali nalupali ste se bas bas....
To je bilo pre 250 godina a zapitajte se sada sta od toga ima Vojvodina sada!?
Ima li Vojvodina slobodu?
Hmmm ....
Inace se tacno zna ko je koliko dao novaca za otkup Novosadske slobode a medju donatorima nije bilo samo Srba nego su tu bili mnoge druge nacionalnosti.
Tada su svi razmisljali u istom smeru, mogli bi opet da pocnemo sa istim razmisljanjem kako nam sudbinu ne bi prekrajali oni koji sa Vojvodinom nemaju veze.
Kako to mislis "Srbi kao potlačen i niže vredan narod u Monarhiji, prikupili"? Jesu i Nemci, Madjari i ostali koji su sakupljali novac za elibertaciju bili potlacen i nize vredan narod? Znas li to koje sve tad ziveo u Novom Sadu? Ili ti nemas pojma ali te to ne sprecava da komentarises? Ma sta te i pitam kad znam. Srecan praznik svim pravim Novosadjanima!
Tog 1 februara 1748 godine Novi Sad nije dobio nego kupio svoju status slobodnog grada,a to je bitna razlika.
Mislim da je sramota za sve nas da uopšte slavimo i obeležavamo taj dan.Drugo taj datum nema nikakve veze sa državom u kojoj živimo.Nadam se da neće nekom pasti na pamet da obeležavamo datume vezane i za otomansku imperiju.
Moj pradeda je bio Srbin, nikada nije prezalio Austrougarsku tako da price o tome kako su jedva cekali da skinu AU jaram i da ih braca Srbi "oslobode" pricaj nekom drugom. AU je bila jedna od najrazvijenijih drzava svog doba, polozaj Srba u njoj uopste nije bio los, a Srbija je tad vise licila na Tursku. To je ko sto ti je sad glavni grad BG, pa se to onda nekako promeni i onda bude Futog, pa se jos cude sto nisi odusevljen. Koja to prava Srbi nisu imali u AU?
Moguce da se neko zanosio da ce biti bolje u Srbiji, ali vrlo su se brzo otreznili.
Koji mi Srbi smo to kupili status slobodnog grada? Ajde pogledaj koliko novca za elibertaciju su dali drugi narodi pa onda pricaj nesto. Austrougarska je bila ozbiljna drzava, vodila je preciznu evidenciju pa i danas moze da se vidi kako je otkupljen status slobodnog kraljevskog grada. I ja sam Srbin, ali sto ne stoji ne stoji, slobodu su kupili svi stanovnici N. Sada a ne samo Srbi. Dragi nas grade, srecan ti rodjendan!
Sa prvim delom vašeg posta se slažem, ali ne i sa onim da je 1918. bila greška. Ujedinjenje Južnih Slovena je bio san naših predaka i prirodan sled kako bi izrasli u privrednu, ali i političku zajednicu. Nažalost, romansa među braćom nije se baš najbolje završila, a mogli smo biti Benelux...
Марија Терезија је 1754. године издала Војно граничарско право које је остало на сназо све до 1807. године када је цар Франц I објавио царски патент под именом Основни закон са војну границу. Аустријске војне власти су донекле модификовале овај заком 7. маја 1850. године када је издат Граничарси основни закон.Најбитнија измена учињена је у промени права на посед у погледу наследства, те изречено да изданак неке породице може опоручно располагати некретним имањем своје задруге (§ 25). Ако такав налог не би постојао, имање је припало граничарској установи, и то за јавне сврхе, за снабдевање у земљи оскудних породица или за нове колонизације. Занатство, трговина, вештине и наука постали су слободни.Граничарски војник добио је одело, оружје и муницију од државе. Онеспособљени Граничари добијали су инвалиду а у служби оболели, бесплатну негу и лечење у Топуску и Мехадији; граничарски домови пак, за време трајања теже службе својих чланова, добијали су годишњу помоћ у новцу, према рангу свога породичног члана који је у служби. За случај ратне и гарнизонске службе ова је помоћ бивала удвостручавана и повећавана нарочитим додатком. Граничари су били ослобођени државног кулука и плаћања пашарине (таксе за употребу пашњака), а вршили су кулук само у случају несреће и преке потребе.
I onda nakon prisajedinjenja su mnogi odmah skapirali da smo jednu cizmu zamenili drugom, ovog puta "nasom" - beogradskom. Koja ti je ocigledno veoma simpaticna und draga.
pre 250 i kusur godina bili deo multietničke, multikonfesionalne i tolerantne države.......
kao prvo, "mi" status slobodnog grada nismo dobili već je kupljen za novac koji su Srbi kao potlačen i niže vredan narod u Monarhiji, prikupili. Gadi mi se kad pročitam gluposti o toleranciji Austrijanaca i sličnih koji su žarili i palili a bljujete na srpsku vojsku zaboravljajući da su svi Srbi Lale jedva čekali da skinu AU jaram i žive slobodno u svojoj državi. Treba da vas je stid svojih dedova koji su položili živote za državu na koju vi pljujete i posle očekujete nešto od nje.
"...dobio pravo na sudsku, zakonodavnu i izvršnu vlast, kao i na samostalno ubiranje poreza..."
I posle 'oslobodjenja' sve to izgubio.
Koliko ovima treba da platimo da nas ostave na miru?
Eto, svaki dan čovek može da nauči nešto novo, ako želi.
Iz ove vesti sam naučio da je katastarski naziv zemljišta na kojem se tada prostirao tek rođeni Novi Sad zapravo Sajlovo, pa bi Sajlovčani mogli da kažu da su najstariji Novosađani.
Novi Sad se zvao Racka Varoš, jer su ljudi pravoslavne vere naseljeni u tadašnjoj Južnoj Ugarskoj sebe zvali Racima. Ime Srbin se pojavilo tek kasnije, a posle i teorija da su Srbi, sa tim novim imenom, najstariji narod na svetu.
Sem toga, znao sam za Neoplantu, Nojzac i Ujvidek, ali me je Mlada Loza prijatno iznenadila.
Novosađani, srećan nam 1. februar!
Nažalost su kasnije "srpski oslobodioci", lutajući ravnicom otkrili Novi Sad pa ga danas svojataju, ubrajaući ga u "svoju slavnu oslobodilačku istoriju". Pa neka im, nek žive u zabludi do oslobođenja od njinog jarma. Sve jarmove smo do sada pokidali pa ćemo i ovaj. Tija voda breg roni. Živi bili pa videli.
Hvala za tekst, koji je poznat svim Novosađanima i samo pokazuje da smo još onomad, pre 250 i kusur godina bili deo multietničke, multikonfesionalne i tolerantne države koja je, bar na papiru, poštovala sve svoje građane i seljake. Danas nema ni na papiru...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Znate li zašto je 1. februar važan za Novi Sad?
Novi Sad
•01.02.2014.
•06:37 > 09:17
Komentari 51
dodjos
jaPAja...
ps. nikako nisu svi južni Sloveni došli sa Kosova,mali je deo tamo ostajao ili svratio posle putovanja ka jugu...u VII-IX veku i ranije, južnoslovenski korpus se širio levo i desno dolinama velikih evropskih reka kojima su se spuštali sa severa prema jugu, pa su mnogi ostajali i na tim prostorima...moji su,recimo, ostali oko Temišvara (u kasnije Velikom Banatu),sve o mojim precima lepo piše u crkvenim knjigama,jer neko ispravno reče AU je bila UREĐENA DRŽAVA pa ko je učen,nek istražuje...relativno mali deo Srba je došao s Kosova,jer je većina odlazila Moravama i Vardarom ka jugu Balkana...ali je narodu ispran mozak...inače kako nas DANAS istorija uči, ko kanda su NAJPAMETNIJI SRBI LUŽIČKI SRBI, ali to je duga i ozbiljna prča...
Slobodna
četvrtak, 25 jul 2013 03:04
El. pošta Štampa PDF
evolucijapiše: Miloš Podbarčanin
Istorijska Istina
Mnogo je onih, koji danas manipulišu Istorijom - a posebno Vojvodine; u ovom slučaju - izdvojićemo Novi Sad, kao primer - i temu našeg današnjeg pisanja.
Kažu danas neki: ''Novi Sad je odvajkada SrBski; Srbi su tu najstariji narod - osnivači - utemeljivači, itd''.
Sticajem okolnosti, a pameću mog pokojnog dede (inače vojvođanskog Srbina; 4-5 kolena unazad) - predamnom se nalazi Istorija Novog Sada iz 1894 godine; štampana na ćirilici.
Pisac - Melhior Erdujhelji;
Izdalo - opštinstvo SLOBODNE kraljevske varoši Novoga Sada.
Već na početku, Erdujhelji piše (a na osnovu istorijskih podataka i nalaza) - da su prvi stanovnici Novog Sada, ''po svoj prilici'' - bili Jazigi; karpatsko pleme (neslovensko), ''koji zauzeše dole među Dunavom i Tisom pustare, po' stoleća pre rođenja Hrista''.
S njima su nadirući Rimljani, prvo živeli u miru - a onda i ratovali međusobno.
U međuvremenu su došli i Slaveni - koji su potpali pod uticaj Jaziga; pomešali se s njima.
U tom ratovanju Rimljana i Jaziga - nastaju dva bitna šanca kod Novog Sada (mali i veliki); koji dobijaju naziv - Rimski šančevi. Iako ne postoji dokaz - da su oni to zaista i bili. Ili su ih pak pravili i držali Jazigi.
Bilo kako bilo - Dunav je bio granica.
Pretpostavlja se da su Rimljani, na mestu današnje Petrovaradinske tvrđave - imali vojno utvrđenje - Acuminicum; ali nije potvrđeno. Zna se samo da je bilo ''negde između Petrovaradina i Kamenice''.
Nakon toga - dolazi do prodora Huna.
Jazigi su nestali - utopili se međ' druge narode.
Na severu Bačke se beleže i Goti - kojima se pridružio deo Jaziga.
Opadanjem hunske države - pojavljuju se Gepidi; ''koji naseljavaše predele oko Dunava i Tise''.
Njih opet zameniše Avari - sa kojima su se Gepidi i Slaveni pomešali.
U IX veku - na ove prostore prodiru Mađari - potiskujući Slavene.
Prvi zvanični vlasnik prostora novosadskog atara je bio neki Tere (Turwey); spahija.
Ovo se zna na osnovu povelje Bele IV iz 1237 - gde isti (Tere) prepisuje tu zemlju svom sinu - Petru.
Peter Terefi - ime je drugog gospodara novosadskog atara. Zemljišta na kojem je nastao Novi Sad.
Istom je kralj Bela IV oduzeo zemlju i posed, zbog ''veleizdaje''; i on dovodi cisterinske monahe iz Francuske, Šampanje - koji su izgradili manastir - utvrđenje, na mestu današnje Petrovaradinske tvrđave (ostaci su danas zatrpani, a iznad njih je kafić pokojnog Bate Kan-Kana).
Naziv - Petrovaradin je od imena gorepomenutog Petra Terefija.
XVI vek; dokumenta iz 1522 godine jasno prikazuju da su u novosadskom okruženju i mestima - Mađari bili većina.
Evo nekih od imena poreskih platiša iz 1522 godine - Varoši Varadu:
Inach Laszlo, Vochetha Janos, Kovacs Peter, Rakocy Janos, Mihalyffy Ferencz, Varga Kelemen, Geller Mihaly, Alch Sebastyen itd itd.
To su znači mesta - u okruženju Novog Sada.
Zajola, Mortaljoš itd.
E, onda je došlo tursko pustošenje - 1526 godine, gde Bačka potpada pod Segedinski sandžak.
1687 dolazi do oslobođenja Osijeka, a time i Petrovaradina; te se udaraju temelji Petrovaradinskom Šancu (Novom Sadu).
Pošto uglavnom znamo o nastanku grada (uključujući i dolazak Srba sa Čarnojevićem na čelu), osvrnućemo se na spisak VAROŠKIH GRAĐANA Petrovaradinskog Šanca iz 1717 godine:
Petrovaradinski Šanac među Dunavom i Tisom:
Đorđe Taubenbay - brodar
Jovan Kuruc - kazandžija
Franc Haler - gostioničar
Josif Svide - čizmar
Jovan Đorđe Helfer - bravar
Hristofor Badinski - trgovac
Jovan Goldšolt - kiridžija
Volf Franc Blauman - kovač
Grujo Bostandžija - nadničar
N. Ugrinić - sapundžija
Matija Honsdorfer - mlinar
Karl Leopold Šorn - pekar
Anton Klik - baštovan
Marko čivutin
Đorđe Litman
Ignjat Ninković
Jakov Mertens
Živan Čojlija
Jakov čivutin
Jovan Caner - brodar
udova Ilije Staničina - gostioničarka
Andrija Merko - kuvar
udova Dobrovićka
udova Šuperovica - gostioničarka
Valentin Urlih
Đorđe Slovak - biroš
Đorđe Slezak - biroš
Đorđe Horvat - biroš
Maurer - zidar
Mihajlo Vidilć (?) - biroš
Pavle Stonarec
Živko Gajkanc
Kiril
Matija Butković - kočijaš
Ignjat Butković - kočijaš
Miška Futoker - trgovac
Petar Čizmadija - trgovčić
Jovan Sapundžija - sapundžija
Valentin Puhner - kovač i vlasnik mlina
Čota
Stevan Radojić - trgovac
Luka Bajac - trgovac
Martin Rimer - tabak
Stevan Čizmadija - čizmar
Kiril Čizmadija - čizmar
Nikola Čizmadija - čizmar
Stevan Pripovidal - trgovac
Nedeljko Terzić - trgovac
Đorđe Đurec - čizmar
Vujo Čizmadija - čizmar
Mojsej čivutin - trgovac
Mita Karlovčanin - trgovac
N. Major - trgovac
Kolvov - kočijaš
Mihalj - marveni trgovac
Sremac - marveni trgovac
Stojić pisar (scriba) - trgovac
Vošar
Živko - trgovac
Mihajlo Ćurčija - kožarski trgovac
Petar Abadžija - krojač
To Vam je bilo VASKOLIKO građansko stanovništvo Novog Sada po županijskom popisu iz 1717 godine (* uz spisak imena idu i priloženi brojevi članova njihovih domaćinstava, kojih u proseku ima 2).
Ovde ću stati sa daljim pisanjem, i prepisivanjem iz knjige Erdujheljija.
Ovo je istorijski odgovor SVIMA - koji danas izvrću i manipulišu - tvrdeći da je Novi Sad - ''ODVAJKADA'' bio ''srBski''.
Grad su, kako vidite - naseljavali mnogi; među njima - i Srbi.
Ovaj spisak vam je pravi dokumenat - o tome - KO su bili prvi stanovnici, OSNIVAČI Petrovaradinskog Šanca; potonjeg Novog Sada.
-
Sterija
-
VV
ns
ns
Vali
Dima
Krsa
Milan
Vojvodina
Imamo ravnicu, imamo bregove, reke, Dunav. Imali smo izlaz na more, i to smo izgubili.
Ko ima prilike, otići će odavde. Mladi učite, čeka Vas zapad!
Pozdrav!
Firefly
@ MasterBlaster
O cemu ti pricas? Sto volim ove sto Vojvodinu smatraju vekovnom borbom svih njenih naroda i narodnosti za tamo neku autonomiju i njenom polozaju u AU monarhiji. Kao prvo, u vreme kada je nastala Vojvodina AU monarhija nije postojala. Postojala je samo Austrija a u okviru te Austrije postojala je Madjarska koja je bila podredjena Austriji. Madjari 1848. godine dizu revoluciju kako bi u okviru Austriju izdejstvovali bolji polozaj. Dok su za sebe trazili bolji polozaj tako nesto su negirali drugima pa onda Srbi iste godine pocinju svoju revoluciju protiv Madjara trazeci verske, kulturne, obrazovne slobode. Madjari su izmedju ostalog zahtevali od Srba da crkvene maticne knjige rodjenih, krstenih i umrlih moraju voditi iskljucivo na madjarskom jeziku pa su se Srbi pobunili, maticne knjige pocepali i zapalili a onda se uputili u Sremske Karlovce na sabor da vide sta ce dalje raditi. Posto su se Austrijanci i Madjari gadno zakacili i zakrvili onda su Austrijanci u Srbima videli potencijalnog saveznika, izasli im u susret i dali im sve sto su Srbi trazili (sem ujedinjenje sa Srbijom). Godine 1860. Austrijanci i Madjari se mire pa samim tim Austrijanci smatraju da vise ne postoji potreba za nekim Srbskim Vojvodstvom pa Vojvodinu te godine ukidaju. Austrougarska nastaje tek 1867. tj. 7 godina posle ukidanja Vojvodine pa samim tim tvoja konstatacija da je AU Vojvodini dozvoljavala neke stvari ne pije vodu jer Vojvodina u to vreme vise nije postojala. Autonomija Vojvodine se obnavlja tek posle Drugog svetskog rata, ali u drugacijem obliku od one prve Vojvodine iz 19. veka. U vreme Kraljevine Jugoslavije Vojvodina nije obnavljana jer se smatralo da se ujedinjenjem sa Srbijom ispunio jedan od zahteva revolucionara i osnivaca Vojvodine iz 1848. a to je teznja da se srpski narod sa ove strane Save i Dunava ujedini sa tadasnjom Knezevinom Srbijom. To je jedina stvar koju austrijski car Srbima 1848. godine nije hteo da dozvoli dok je sve ostalo moglo da prodje. Cak je jedno vreme i sam austrijski car posle smrti Vojvode Supljikca imao titulu Vojvoda Vojvodstva Srbskog i Tamiskog Banata. zna se kako je nastala Vojvodina, kako i zbog cega je ukinuta, ko ju je osnovao pa zato ne muti vodu nekim izmisljenim pricama.
U pravu si da je Novi Sad topovima sa Petovaradinske tvrđave do temelja razore 1848, ali to nisu bili mađarski već austrijski topovi (za neuke Petrovaradin je u Sremu a Srem je u dvojnoj monarhiji pripadao Austriji). Obnovu Novog Sada je narednih godina platila Mađarska, izgradila srpske institucije u Novom Sadu (Matica Srpska), omogućila formiranje Slobodne Vojvodine (kao zasebne upravno teritorijalne celine)i uopšte ubrzani razvoj Vojvodine i Novog Sada.
Nikola
Jane Doe
MasterBlaster
"baba"
Sava
1.Srbi su u Vojvodinu dosli sa Kosova,Crne Gore i Raske.
2.Vojvodina nije dobila autonomiju u Austrougarskoj,vec Srbi!
3.Procitajte Pupinovu knjigu "Od pasnjaka do ucenjaka" pa cete shvatiti koliko su vam preci bili potlaceni u Austrougarskoj.
4.Vojvodina ne zivi dobro zbog lopova,a ne zbog centralne Srbije!
5.Ne dozvolite da vam neko unisti nacionalnu svest,opet ima onih koji bi vas gurali da ratujete na granicama svoga carstva.
"baba"
ps TO VAZI SAMO ZA GRAD, a za ljude, kako koje
Maga
Pera
Sta ima veze
Samo treba hteti
Marko
Novi Sad je tada bio ubedljivo većinski srpski grad o čemu svedoče svi popisi stanovništva.
Nekoliko decenija kasnije Mađarske trupe okreću topove sa Petrovaradinske tvrđave i razaraju Novi Sad do temelja, a u narednim danima vrše i genocid nad stanovništvom koje posle toga pada na svega 30% broja od pre genocida.
Isailo
Siroti, jadni, neobrazovani i zatucani covece. Zbog takvih kao ti ce biti tesko da se oslobodimo okupatora, ali nas ipak nece spreciti.
Marko
Srbi su platili..
Nije to sad vise ni bitno ali nalupali ste se bas bas....
Scotch Bonnet
Ima li Vojvodina slobodu?
Hmmm ....
Inace se tacno zna ko je koliko dao novaca za otkup Novosadske slobode a medju donatorima nije bilo samo Srba nego su tu bili mnoge druge nacionalnosti.
Tada su svi razmisljali u istom smeru, mogli bi opet da pocnemo sa istim razmisljanjem kako nam sudbinu ne bi prekrajali oni koji sa Vojvodinom nemaju veze.
ns
Raka
Sviki NS
Mislim da je sramota za sve nas da uopšte slavimo i obeležavamo taj dan.Drugo taj datum nema nikakve veze sa državom u kojoj živimo.Nadam se da neće nekom pasti na pamet da obeležavamo datume vezane i za otomansku imperiju.
Lola
Moguce da se neko zanosio da ce biti bolje u Srbiji, ali vrlo su se brzo otreznili.
Paja
Rale
boolewar
шајкаши
Toma
1918. je bila kobna greška, nadam se da ćemo je ispraviti.
Buon
samprotivsvih
kao prvo, "mi" status slobodnog grada nismo dobili već je kupljen za novac koji su Srbi kao potlačen i niže vredan narod u Monarhiji, prikupili. Gadi mi se kad pročitam gluposti o toleranciji Austrijanaca i sličnih koji su žarili i palili a bljujete na srpsku vojsku zaboravljajući da su svi Srbi Lale jedva čekali da skinu AU jaram i žive slobodno u svojoj državi. Treba da vas je stid svojih dedova koji su položili živote za državu na koju vi pljujete i posle očekujete nešto od nje.
Spark
I posle 'oslobodjenja' sve to izgubio.
Koliko ovima treba da platimo da nas ostave na miru?
B
Iz ove vesti sam naučio da je katastarski naziv zemljišta na kojem se tada prostirao tek rođeni Novi Sad zapravo Sajlovo, pa bi Sajlovčani mogli da kažu da su najstariji Novosađani.
Novi Sad se zvao Racka Varoš, jer su ljudi pravoslavne vere naseljeni u tadašnjoj Južnoj Ugarskoj sebe zvali Racima. Ime Srbin se pojavilo tek kasnije, a posle i teorija da su Srbi, sa tim novim imenom, najstariji narod na svetu.
Sem toga, znao sam za Neoplantu, Nojzac i Ujvidek, ali me je Mlada Loza prijatno iznenadila.
Novosađani, srećan nam 1. februar!
cc
Sajlovo rules
E, to je datum....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H